"Kupujemy buty 
narciarskie"

czyli  poradnik jak kupić buty, na co zwracać uwagę, jakie wybrać  i co znaczą różne tajemnicze terminy

 Sponsor serwisu


Dawno temu używało się praktycznie zwykłych butów. Tak zwane narciarki to były buty sięgające za kostkę, na skórzanej podeszwie. Nieco później pojawiły się buty w których czubek (zelówka) miała bardziej kanciasty kształt. Stabilizowało to but w wiązaniach typu Kandahar. W butach takich można było normalnie chodzić. Niestety miały wadę; przemakały i marzły w nich nogi. Dzisiaj buty narciarskie to wytwory najnowocześniejszej technologii. Nie przemakają, nie marznie w nich stopa, dobrze trzymają nogę, perfekcyjnie przenoszą siły na nartę. Ale nie ma świata bez wad; chodzenie w takich butach jest mocno utrudnione mimo różnych wynalazków.

Na zdjęciu: pieczołowicie przechowywane buty ojca właścicieli jednego z poznańskich sklepów narciarskich.

 
Nowoczesne buty spełniają dwa zadania. Pierwsze to idealne przenoszenie sił jakimi działa narciarz, przez but i wiązanie, na nartę. W tym celu producenci stosują rozmaite elementy usztywniające, asymetrię skorupy, systemy umożliwiające korektę krzywych nóg. Jednocześnie skorupy butów wyposażone są w systemy amortyzacji zapobiegające przenoszeniu szkodliwych drgań na nogi narciarza. 
Drugie zadanie spełnia but wewnętrzny popularnie zwany skarpetą. Chodzi w tym przypadku o jak najlepsze dopasowanie buta do stopy, bez zbędnych luzów. W skrajnych przypadkach butów zawodniczych stosuje się wtryskiwanie w skarpetę pianek powodujących idealne dopasowanie do stopy; powstaje wtedy odlew stopy. Buty wewnętrzne produkuje się z kilku różnych materiałów, każdy z nich spełnia inne zadania.
Rewolucją w zakresie dopasowania buta wewnętrznego było wprowadzenie materiałów formowanych termicznie np. system Trufit firmy Dalbello czy też Ultrafit firmy Tecnica. Systemy te mogą wymagać podgrzania w specjalnej grzałce chociaż czasem wystarcza tylko ciepło wytwarzane przez stopę.
Niżej dla przykładu przytoczony jest opis buta wewnętrznego stosowanego w butach Tecnica. Modele, w których występuje to rozwiązanie,  oznaczone są napisem Ultrafit.

 

Dla zmaksymalizowania komfortu i perfekcyjności wykonania Tecnica wprowadziła nowy system Ultrafit, który pozwala na dopasowanie wyściełania wnętrza buta do anatomii nogi każdego narciarza i przekształca ten już i tak w najwyższym stopniu wygodny but w jedyny w swoim rodzaju but narciarski dostosowany do każdej stopy (wykonany jest jak na miarę). Wyściełanie chroniące kostki wykonano z materiału, który po odpowiednim ogrzaniu umożliwia formowanie termiczne i dopasowanie do budowy anatomicznej. System Ultrafit działa skutecznie również bez konieczności ogrzania. W przeciwieństwie do rozwiązań konkurencyjnych, but z systemem Ultrafit należy po prostu założyć i parę godzin pojeździć. Gdy po tym czasie coś jeszcze nie leży idealnie, but wewnętrzny należy odpowiednio podgrzać, założyć i pasuje jak ulał.

Uwaga: Zmiana formy pod wpływem grzania może nastąpić maksymalnie pięciokrotnie przy temperaturze do 100oC

Floating Tongue System - "pływający" język.
Hydrofobowy materiał wierzchni bez szwów na czubku palców.
Water Protection - ochrona przeciwwodna.
Memory Foam (ICON CARBON oraz ICON X) - pianka buta wewnętrznego z pamięcią kształtu.
Fit Lock - dodatkowe wkładki obejmujące pięte i ścięgno Achillesa.
Flex Inserts - wkładki usztywniające skorupę.
Impact Absorber Tongue (tylko ICON CARBON) - język buta wyposażony w system amortyzacji uderzeń.
Sliding System Tongue - ochrona przed otarciami.
Master Insert Tongue (ICON CARBON oraz ICON X) - wkładka usztywniająca język.
Fit & Comfort - komfortowa wkładka buta wewnętrznego.

za zgodą firmy SAT wyłącznego dystrybutora na Polskę butów TECNICA

 

Większość producentów podaje informacje o twardości (sztywności) butów narciarskich Flex Index. Im jest wyższy tym buty twardsze. Niestety ten parametr nie jest podawany w jednolitej skali .

Buty twarde charakteryzują się perfekcyjnym trzymaniem stopy, są przystosowane do przenoszenia dużych sił na nartę i generalnie przeznaczone dla bardzo dobrze i dynamicznie jeżdżących narciarzy. Oprócz tego te najwyższe modele sportowe zazwyczaj nie nadają się do wielogodzinnej jazdy, tylko zakłada się je na jeden konkretny zjazd (np. start w slalomie, itp.). To perfekcyjne trzymanie jest możliwe dzięki bardzo małej przestrzeni wolnej w bucie, a to znaczy, że buty te są najczęściej niezbyt niewygodne. 
But dla dobrze jeżdżących amatorów zapewniają dobre przenoszenia sił na nartę i jednocześnie duży komfort jazdy
Początkujący narciarz powinien kupić but miękki, który cechuje duży komfort jazdy (spokojnie można spędzić w nim cały dzień na stoku), a także to ze nie trzeba na niego oddziaływać duża siłą, aby uzyskać potrzebny efekt.


miękki but Kneissl rail2

Ku wygodzie naszych nóg niektóre firmy (Dolomite, Kneissl, Rossignol, Salomon) wprowadzają na rynek buty nowej konstrukcji. W butach tych części skorupy, które nie odpowiadają za przenoszenie sił są wykonane z miękkich materiałów.

 

Nowa opatentowana technologia Rossignol SOFT w której połączono twarde części plastikowe zewnętrznej skorupy buta z miękką strukturą np. z naturalną skórą. Miąkkie, bardzo komfortowe i precyzyjne, stały flex – niezależnie od temperatury. Wkładanie i zdejmowanie jest bardzo łatwe. Wkładanie stopy do buta może się odbywać bez użycia rąk – również na mrozie. Polecane wszystkim, również ekspertom. 

 

Między nogą mężczyzny, kobiety i dziecka są duże różnice w budowie i umięśnieniu. Buty są produkowane w wersjach męskich, damskich (lady) i dziecięcych (junior). Najlepiej przy zakupie uwzględnić te oznaczenia. Na zdjęciach niżej wyraźnie widać różnicę kształtu tylnej części cholewki. W bucie damskim jest wgłębienie. Mocowanie mięśni łydki kobiety jest niżej jak u mężczyzny. I to po to jest to wgłębienie.


Rossignol RACE 2

Rossignol RACE 2 Lady

Niektórzy producenci oferują specjalne wersje butów dla stóp z podwyższonym podbiciem (np. wersje HVL butów Tecnica) lub buty rentalowe (dla wypożyczalni) o zwiększonym zakresie  regulacji klamer.

Zakup butów podobnie jak nart to nie mały wydatek. Tak jak w przypadku zakupu nart radzimy robić to w sposób przemyślany. Kupujcie buty w dobrym sklepie. Zaletą dobrego sklepu (autoryzacja) jest personel, który potrafi doradzić.  Dajcie sobie czas na zakup. Po 10-15 minutach nie możesz określić, czy but dobrze opina i noga nie boli w żadnym miejscu. Szczególnie w przypadku systemów dopasowujących się pod wpływem ciepła stopy trzeba posiedzieć w nim dłużej i wtedy można powiedzieć coś więcej, a i tak prawda wyjdzie na stoku. W przypadku butów formowalnych termicznie sklep musi dysponować odpowiednimi urządzeniami do podgrzania buta. Również systemy takie jak SGS Dalbello do korekcji krzywych nóg wymagają specjalistycznych przyrządów do regulacji buta. Takie urządzenia znajdziemy tylko w specjalistycznych sklepach.

 

System Regulacji Pozycji Geometrycznej- najważniejsza innowacja w technologii butów narciarskich od wprowadzenia plastiku. 
Przy projektowaniu SGS wykorzystano nową konstrukcję POWERFLEX; precyzyjne połączenie na zakładkę skorupy wraz z rewolucyjną, nową podeszwą buta pozwala regulować w sposób efektywny pozycję geometryczną buta (Stance Geometry). 
SGS został wykorzystany w najnowszych modelach, aby zapewnić zarówno początkującym jak doświadczonym narciarzom nowe przeżycia. Większość narciarzy stoi nieprawidłowo na nartach. Kończy się to licznymi problemami związanymi z krawędziowaniem (za duże...za małe), kontrolą prędkości i utrzymywaniem równowagi. Pozycji geometrycznej (Stance Geometry) nie można łatwo korygować, ponieważ sklepy narciarskie bardzo często nie potrafią rozpoznawać problemów, natomiast kiedy diagnozują problemy prawidłowo, ich procedury poprawkowe są przeważnie niedokładne. Konwencjonalne buty nie posiadają funkcji "efektywnej regulacji pozycji". Poprawa pozycji geometrycznej w przypadku SGS nie polega tylko na odpowiednim dostosowaniu górnej części buta. Często regulacja tej części ma negatywny wpływ na dopasowanie buta, zwłaszcza przy ciągłej jego zmianie. Główną cechą modeli zaopatrzonych w SGS jest możliwość obracania górnej części buta w stosunku do podeszwy wzdłuż jego poprzecznej płaszczyzny, umożliwiając tym samym ustawienie optymalnego położenia geometrycznego (Stance Geometry) dla każdego narciarza. Pięta w modelach serii SGS podwyższona jest o około 19 mm (High Response Shell Profile). Regulacja pozycji geometrycznej odbywa się przy pomocy specjalnego urządzenia STANCE POSITIONING DEVICE dostarczanego przez Dalbello® . Zmianę kąta ustawiamy za pomocą regulacyjnej śruby 1.

 

Uwaga na markety.  Najczęściej personel nie posiada specjalistycznej wiedzy o oferowanych produktach a i towar jest taki z dolnych półek.

Ku przestrodze cytat :...kupiłam pierwszy but okazyjnie "w hipermarkecie" mierząc go 10 minut. Efekt był taki, że zwrócić go nie było można i wszystko co mogłam zrobić to sprzedać go na giełdzie, tylko 30% taniej...

Październik i początek listopada do dobry czas, aby kupując buty skorzystać z oferty stockowej, czyli modeli z poprzedniego sezonu. Są one często 20-30% tańsze niż oferta tegoroczna. W wielu przypadkach, zwłaszcza w grupie sprzętu dla narciarzy początkujących, rekreacyjnych, czy średniozaawansowanych, stocki różnią się tylko kolorem, czy "kosmetycznymi" zmianami w porównaniu z nowymi odpowiednikami. 

W niektórych sklepach można zostawić równowartość buta i można zabrać go do domu do przymierzenia. 

Rada praktyczna - rozmiar. Ja stosuję technikę, która jak dotychczas się sprawdza. Wyjmuję but wewnętrzny a z niego wkładkę. Stawiam na niej stopę. Z przodu przed palcami powinienem mieć 8 do 10 mm. Wtedy jest dobrze.

 
Oczywiście jeśli możecie korzystajcie z porad znajomych narciarzy o większym doświadczeniu, przeglądajcie katalogi i magazyny narciarskie (np. Sportowy Styl, NTN - Niezależny Test Narciarski), szperajcie w sieci (linki do stron producentów). Są serwisy intrenetowe w których też znajdziemy różne informacje (zobacz w polskich serwisach narciarskich). 
W Świecie Nart również staramy się podpowiedzieć jak kupić buty i ograniczyć do minimum możliwości błędnego wyboru. W końcu chodzi o nasze bezpieczeństwo, frajdę z białego szaleństwa i jak by nie było o nasze pieniądze. Zobaczcie więc drugą część poradnika, w której w punktach opisujemy procedurę zakupu.

A najważniejsze przemyślcie dobrze swój wybór.


Na koniec anegdota. Opowiadał mi to znajomy sprzedawca w sklepie narciarskim.
Wchodzi  mężczyzna ogląda buty stojące na półkach. 
Pytam: w czym mogę pomóc?
-Szukam butów takich, żeby wytrzymać w nich 8 godzin.
Myślę sobie: ale twardy zawodnik.
Ale tak z 6 godzin w barze na piwie - dopowiada po chwili klient....

 

poprzednia strona

 1  2
O serwisie Świat Nart Prawa autorskie Napisz do webmastera
ak 2001